WordPress
Wersja 2.8

Semantyczna, osobista platforma publicystyczna

Po pierwsze primo

Witaj. WordPress jest dla mnie wyjątkowym projektem. Każdy programista i współtwórca dodaje coś nowego do tej mieszanki i razem tworzymy coś pięknego, z bycia częścią czego jestem dumny. Tysiące godzin zostały poświęcone pracy nad WordPressem i jesteśmy oddani zadaniu czynienia go lepszym każdego dnia. Dziękuję za uczynienie go częścią Twojego świata.

— Matt Mullenweg

Instalacja: Słynna pięciominutowa instalacja

 1. Rozpakuj paczkę do pustego katalogu.
 2. Otwórz plik wp-config-sample.php w edytorze tekstu, takim, jak WordPad i wypełnij go danymi potrzebnymi do połączenia się z Twoją bazą danych.
 3. Zapisz zmodyfikowany plik jako wp-config.php
 4. Wyślij wszystko na swój serwer.
 5. Otwórz /wp-admin/install.php w swojej przeglądarce - powinno to spowodować utworzenie tabel wymaganych przez Twój blog. Jeżeli wystąli jakiś błąd, dwukrotnie sprawdź swój plik wp-config.php i spróbuj ponownie. Jeśli operacja ta znów sie nie powiedzie, przejdź na forum pomocy technicznej, zamieszczając tam maksymalną możliwą liczbę potencjalnie przydatnych informacji.
 6. Zanotuj podane Ci hasło.
 7. Skrypt instalacyjny powinien odesłać Cię na stronę logowania. Zaloguj się, korzystając z nazwy użytkownika admin i hasła wygenerowanego podczas instalacji. Tam możesz przejść do sekcji “Profil”, aby zmienić swoje hasło.

Aktualizacja

Zanim cokolwiek zaktualizujesz, upewnij się, że posiadasz kopie zapasowe wszystkich plików, które mogły zostać przez Ciebie zmodyfikowane, takich, jak index.php.

Aktualizacja ze starszych wersji WordPressa do wersji 2.8:

 1. Usuń stare pliki WordPressa, ale zachowaj te, w których dokonano zmian.
 2. Wyślij nowe pliki na serwer.
 3. Wskaż przeglądarce adres /wp-admin/upgrade.php.
 4. Być może oczekujesz czegoś więcej? To wszystko!

Zmiany w szablonach

Jeżeli zainstalowane szablony zostały przez Ciebie zmodyfikowane, prawdopodobnie będziesz musieć dokonać w nich kilku zmian. Jeśli konwertujesz szablony z wersji 1.2 lub wcześniejszej, skorzystaj z przygotowanej przez nas specjalnej instrukcji.

Materiały w Internecie

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, na których odpowiedzi brak w tym dokumencie, skorzystaj z licznych zasobów WordPressa znajdujących się w Internecie:

Kodeks WordPressa
Kodeks jest encyklopedią zawierającą informacje o wszystkich sprawach dotyczących WordPressa. Jest on najrozleglejszym z dostępnych źródeł informacji.
Blog o rozwoju
Tutaj znajdziesz najnowsze aktualizacje i informacje dotyczące WordPressa. Dodaj zakładkę do tej strony i odwiedzaj ją często.
WordPress Planet
WordPress Planet jest serwisem, który zbiera wpisy ze wszystkich blogów opartych na WordPressie znajdujących się w Sieci.
Forum pomocy WordPressa
Jeżeli nigdzie nie możesz znaleźć odpowiedzi, fora pomocy są bardzo aktywne i mają wielką społeczność gotową pomóc. Aby pomóc im pomóc Tobie upewnij się, że nadasz swojemu wątkowi wymowny temat i opiszesz swoje pytanie tak szczegółowo, jak to tylko możliwe.
Kanał IRC WordPressa
W końcu, WordPress posiada swój internetowy kanał rozmów, na którym dyskusują i okazjonalnie pomagają osoby używające WordPressa. Powyższa strona wiki powinna Cię tam naprowadzić. (irc.freenode.net #wordpress)

Zalecenia systemowe

WordPress jest oficjalną kontynuacją b2/cafélogu autorstwa Michela V. Praca nad nim została kontynowana przez twórców WordPressa. Jeżeli chcesz wesprzeć WordPressa, prosimy o rozważenie dokonania dotacji.

Aktualizacja z innego systemu

WordPress może dokonać importu z rozmaitych systemów blogowych. Aby przeprowadzić tę operację, najpierw należy zainstalować WordPressa. Opis instalacji znajduje się powyżej.

Interfejs XML-RPC i Atom

Możesz publikować wpisy na swoim blogu opartym na WordPressie, korzystając z narzędzi takich, jak Windows Live Writer, Ecto, Bloggar, Radio Userland (poprzez jego funkcję email-to-blog), NewzCrawler i innych obsługujących blogowe API! :) Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie obsługi XML-RPC Kodeksu.

Publikowanie przez e-mail

Możesz publikować wpisy, korzystając z klienta pocztowego! Aby umożliwić takie działanie, przejdź na stronę opcji "Pisania" i wypełnij dane konfiguracji Twojego tajnego konta POP3. Kolejnym krokiem jest ustawienie okresowego wykonywania pliku wp-mail.php, aby skrzynka pocztowa była sprawdzana w poszukiwaniu nowych wiadomości. Aby tego dokonać, możesz skorzystać z Crona lub (jeśli Twój dostawca usług nie oferuje jego obsługi) skorzystać z jednej z rozmaitych usług monitoringu stron internetowych i kazać im odpytywać adres URL Twojego pliku wp-mail.php.

Publikowanie jest łatwe: każdy e-mail wysłany na podany adres zostanie opublikowany, a jego temat zostanie użyty jako tytuł wpisu. Najlepiej zachować ten adres w tajemnicy. Skrypt usunie e-maile, które zostaną pomyślnie opublikowane.

Role użytkowników

Wyeliminowaliśmy poziomy użytkowników, aby zrobić miejsce dla znacznie bardziej elastycznego systemu ról wprowadzonego w wersji 2.0. Możesz dowiedzieć się więcej o rolach i uprawnieniach z Kodeksu.

Uwagi końcowe

Podziel się miłością

WordPress nie ma żadnej multimilionowej kampanii marketingowej czy znanych sponsorów, ale za to mamy coś jeszcze lepszego—Ciebie. Jeżeli podoba Ci się WordPress, prosimy o rozważenie poinformowania o nim znajomego, skonfigurowanie go dla kogoś mniej znającego się na tym od Ciebie lub napisanie do obserwującego nas autora medialnego artykułu.

Prawa autorskie

WordPress jest rozpowszechniany na licencji GPL (zobacz plik license.txt).